Anteny pokojowe

W sklepach, zarówno tych stacjonarnych, jak i internetowych znajdziemy wiele modeli anten pokojowych. Różnią się one swoim rozmiarem, siłą odbierania kanałów oraz oczywiście ceną. Na co zatem zwrócić szczególną uwagę dokonując zakupu?

Antena pokojowa a synchronizacja z telewizorem

Osoby posiadające starszą generację telewizorów były zmuszone zakupić w ostatnich miesiącach specjalny dekoder DVB-T, który umożliwia oglądanie programów telewizji naziemnej w cyfrowej jakości. By takowy sygnał był odbierany przez zakupiony uprzednio dekoder, należy oczywiście w odpowiedni sposób podłączyć antenę. Na jakość odbieranych przez nią programów ma wpływ wiele czynników, takich jak wielkość okien, odległość od odbiornika czy nawet grubość ścian. By zapewnić sobie odpowiednią siłę sygnału warto zaopatrzyć się w antenę pokojową ze wzmacniaczem, który znacząco poprawia odbiór sygnału. Jego działanie polega na redukowaniu straty powstającej pomiędzy przekaźnikiem a odbiornikiem. Takowy rodzaj anteny polecany jest w przypadku, gdy mieszkamy z dala od nadajnika DVB-T oraz gdy nie mamy możliwości montażu anteny zewnętrznej. 

Zakres częstotliwości gwarancją dobrej jakości

Ważnym aspektem przy zakupie anteny pokojowej jest jej zakres częstotliwości. Optymalny określany jest w przedziale od ok. 30 do 300 MHz. To tak zwane modele szerokopasmowe, polecane osobom, które mieszkają w okolicach lasu, wysokich bloków czy gór. Atutem tego rodzaju anten jest fakt, iż mogą odbierać sygnały z kilku kierunków oraz nie wymagają ustawienia w kierunku nadajnika.

Kabel a siła odbioru kanałów

Wybierając antenę pokojową nie zapominajmy również o kablu. Najlepsze produkty wyposażone są w tak zwany kabel koncentryczny dobrej jakości. Jego atutem jest odpowiednie spasowanie z urządzeniem, do którego przesyłany jest sygnał, co znacząco wpływa na polepszenie jakości odbieranych materiałów przez widza. W tym miejscu należy pamiętać, że nawet najlepszej jakości antena pokojowa musi zostać dobrze zainstalowana przez użytkownika. W celu poprawy rezultatów warto upewnić się, że pokój, w którym znajduje się antena do telewizji naziemnej, jest zlokalizowany w najwyższym punkcie domu lub mieszkania, a mieszkańcom bloków zaleca się zaś, by anteny pokojowej nie instalowali w bliskim sąsiedztwie wysokiej zabudowy lub drzew.